To już piąta edycja tego wyjątkowego kursu organizowanego przez Kaszubski Uniwersytet Ludowy, skierowanego do osób zainteresowanych działaniem poprzez animację.
Dwie grupy te same zajęcia, a jednak inne podejścia do “wyzwania” jakim było zorganizowanie wydarzenia angażującego społeczność lokalną.
Adepci animatorzy podczas wielu godzin zajęć praktycznych i teoretycznych poznawali techniki i metody animacji w takich zakresach:
– Ja i moje środowisko w animacji
– Odkrywanie i próbowanie nowych form animacji
– gry i zabawy w animacji
– partnerzy, koalicjanci, interesariusze oraz dobre praktyki w zakresie nowych form i przestrzeni animacji,
– ABC cyfrowych kompetencji,
– „wydarzenie praktyczne”
To ostanie było największym wyzwaniem dla każdej z grup uczestniczącej w kursie.
Od pomysłu do nazwy, od animacji do planu wydarzenia, od chęci zorganizowania przez znalezienie współtwórców/partnerów/sponsorów do samego wydarzenia. Droga nie była łatwa – czaiło się po drodze wiele wyzwań, ale ogromne wsparcie prowadzących kurs oraz zaangażowanie uczestników poskutkowało dwoma nietuzinkowymi wydarzeniami, które patrząc na odbiór społeczności w której prowadzona była akcja animacyjna ma szanse na kontynuację i cykliczność.
SWIÃTO KÔŁPIA” czyli Święto Łabędzia w Kiełpinie
Kaszubski Uniwersytet Ludowy, KGW Sierakowice Sercem Podszyte, KGW Kiełpinianki Parafia od wezwaniem św. Michała Archanioła w Kiełpinie, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Żurakowskiego w Kartuzach – oddział w Kiełpinie oraz Sołtys Kiełpina oraz grupa animatorów z Kursu Nowe Formy i Przestrzenie Animacji zorganizowali I edycję SWIÃTA KÔŁPIA 🎉 w Kiełpinie.
W programie było: – bicie rekordu świata we wspólnym odtańczeniu baletu z “Jeziora Łabędziego”, – występ zespołu Mała Motoryka – warsztaty dla małych i dużych z łabędziem w tle (żywa książka, tatuaże, pierniczki, kreatywne szycie), – gra terenowa “Gdzie jest Kiełp?”, – teatr błyskawiczny, – tworzenie muralu – zakręcone zabawy 🎉
O święcie łabędzia możecie przeczytać:
#ChceMiSie – czyli Światowy dzień Misia w Kościerzynie
Kaszubski Uniwersytet Ludowy, Szkoła Podstawowa nr 1 w Kościerzynie, Urząd Miasta Kościerzyna, FUN CRAFT Centrum Kreatywnej Zabawy, KRUSZYNA Pizza, MarzyMiś, KamiDeko, Nadleśnictwo Kościerzyna, Centrum Integracji Społecznej, Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury w Janowcu Wielkopolskim, Ranczo Kornelii, Ośrodek wypoczynkowy Szarlota, Biblioteka Miejska im. ks. Konstantego Damrota w Kościerzynie.
Podczas wydarzenia goscie odwiedzający szkołę zabierają ze sobą misia, który jest „biletem wstępu” a my jako animatorzy wraz z naszymi przyjaciółmi zapewniamy moc atrakcji: zawody sportowe, kącik animacji, karaoke, malowanie, szycie zabawek, ogromna piniata wypełniona słodkościami, warsztaty rękodzielnicze w drewnie, miasteczko misiów, projekcja bajek – stare kino, kącik czytelniczy, parada i bicie rekordu w tańcu z misiem belgijki.
Więcej o wydarzeniu możecie przeczytać:
https://expresskaszubski.pl/pl/14_kultura/49318_misie-zawladnely-koscierzyna-na-jeden-dzien.html
A co o samym kursie myślą jego uczestnicy i dlaczego warto zmieniać swoje otoczenie przez animacje???
„Zabieram ze sobą: wspomnienia z przygotowania do wydarzenia ale też „wszystko za kulisami”; uważność na drugiego człowieka; zwracanie uwagi na szczegóły; patrzenie głębiej; zwracanie uwagi na wpływ danych działań nie tylko na pewną społeczność, którą animujemy ale też na siebie; dbanie o swój dobrostan i autoczułość”
„Kurs był inspiracją i dodał energii do dalszego działania. Radość uczestników #ChceMISie dodawała pewności siebie i potwierdzała istotę naszej pracy.”
„Podobała mi się różnorodność grupy. Ludzie z różnych środowisk, miejsc oraz branż wnoszą zawsze nowe do działań, mają inne spojrzenie i często wykraczaj ą poza ramy, które mamy jako już działający animatorzy. Dzięki temu można nauczyć patrzeć inaczej (…) Podobało mi się, że sporo z nauki była w formie praktycznej i w formie zabawy co pozwoliło szybciej poczuć temat i łatwiej wejść w rolę animatora i realizatora wydarzenia”
#ChceMiSie fot. Ewelina Karczewska-Luhm
Święto Łabędzia fot. Ewelina Karczewska-Luhm