Inicjatorkami Wiejskiej Kuźni Pamięci Szady Buk są Izabela Itrich-Hopa, Kamilla Król oraz Agnieszka Gleinert-Pobłocka. Projekt opiera się na lokalnej historii dawnych potańcówek pod “Szadym bukiem” i ma na celu stworzenie inicjatywy dla miejscowych i przyjezdnych. “Szady buk” jest ściśle związany z gminą Somonino i stał się nawet symbolem zabaw dla miejscowej społeczności.
Wydarzenie Wiejska Kuźnia Pamięci Szady Buk – Potańcówka w lesie odbyło się 24 czerwca 2023 roku w Sarmin Dworze (gmina Somonino). W trakcie wydarzenia odbyły się warsztaty tańca tradycyjnego niestylizowanego, w których wzięło udział 26 uczestników. Przeprowadzono także potańcówkę przy muzyce z końca XIX i początku XX wieku, która była popularna na terenie powiatu, Kaszub i Pomorza. Podczas potańcówki pary, które brały udział w warsztatach tanecznych, prezentowały swoje umiejętności, po czym włączały inne osoby do wspólnej zabawy. Tradycyjną potańcówkę rozpoczęto tanecznym korowodem, który był prowadzony przez wykwalifikowanych wolontariuszy.
Do działań związanych z organizacją wydarzenia włączyły się trzy lokalne koła gospodyń wiejskich oraz inni ochotnicy, którzy pomagali w różnych aspektach organizacyjnych, takich jak pomoc przy rozkładaniu namiotów, czy obsługa zaplecza gastronomicznego. W trakcie wydarzenia zaangażowano także strażaków, którzy zabezpieczali teren i całe wydarzenie.
Izabela Itrich-Hopa – W dzisiejszych czasach wiele tradycji zanika, ale warto dbać o te, które przetrwały wiele pokoleń. Jedną z takich tradycji są potańcówki przy żywej muzyce, które cieszyły się popularnością wiele lat temu. Dzięki temu była okazja, aby spotkać się z przyjaciółmi i rodziną oraz spędzić miło czas w rytmie ulubionej muzyki. Dziś, kiedy większość zabaw odbywa się przy elektronicznej muzyce, warto zrobić krok w przeszłość i zorganizować potańcówkę przy akompaniamencie żywej muzyki. To nie tylko okazja do miłego spędzenia czasu, ale także do odkrycia piękna muzyki na żywo i tradycji, która zasługuje na to, aby być nadal pielęgnowana.
_______________________________________________________________________________________________________________
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030