

Informacje o projekcie
PO CO TO ROBIMY
Jak rozwijać kompetencje animatorów kultury na wsi i dać im poczucie, że kultura jest kluczowym elementem rozwoju osobistego i społecznego w lokalnych społecznościach?
W naszym 2 –letnim projekcie 12 Re@nimatorów (kobiet i mężczyzn) nauczy się na czym polega praktyczne wykorzystanie edukacji kulturalnej w budowaniu aktywności kulturalnej 3 wiejskich społeczności.
Dzięki pracy w bezpośrednim kontakcie z mieszkańcami 3 wsi, w ciągu 16 miesięcy i 140 godzin zajęć prowadzonych metodą uniwersytetu ludowego (UL), Re@nimatorzy rozwiną swoje kompetencje o umiejętności zarządzania, pracy z grupą i w grupie, wykorzystywania cyfrowych technologii.
Nauczą się twórczo wykorzystywać i interpretować dostępne w KUL i w terenie zasoby kultury materialnej i niematerialnej Kaszub. Sprawdzą zdobytą wiedzę i umiejętności pracując wspólnie z mieszkańcami 3 wsi nad Wiejskimi Kuźniami Pamięci (WKP).
Wspólna praca zaowocuje w 2020 r. zrealizowanymi 3 wydarzeniami kulturalnymi oraz towarzyszącymi im wystawami multimedialnymi.
Potańcówka pod Szadym bukiem!
Koordynatorkom wydarzenia „Potańcówka pod Szadym Bukiem”, pomimo obecnych warunków, udało się zrealizować jeden z etapów.
W dniu 2 kwietnia 2020 roku w Sarnim Dworze w towarzystwie gospodarza tego miejsca – Pana Leśniczego posadziły 5 symbolicznych buków . W sąsiedztwie buków zakopano symboliczną kapsułę czasu z opisem całego projektu .
Wiejska Kuźnia Pamięci Czesława Birra w Radio Kaszebe
Cztery animatorki gromadzą zdjęcia z rzeźbami artysty, następnie stworzą mapę z jego twórczością. Czesław Birr rzeźbił ołtarze, płaskorzeźby, zabawki, figury świętych oraz instrumenty ludowe – bazuny i diabelskie skrzypce.
– Wiele osób posiada jego rzeźby, dlatego chcemy zebrać pamiątki po nim i pokazać je szerszej publiczności – mówi jedna z animatorek, Ewelina Karczewska-Luhm.

Profil Wiejska Kuźnia Pamięci Czesława Birra @dlaczeslawabirra ma Facebooku
Zespół reanimatorek kultury pracujących nad organizacją wydarzenia „Wiejska Kuźnia Pamięci Czesława Birra”, uruchomił swój profil na Facebooku’u.
KIM JESTEŚMY?
Zespołem reanimatorek kultury, które realizują projekt „Wiejska Kuźnia Pamięci Czesława Birra” dzięki udziale w projekcie realizowanym w ramach działań Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego. Reanimatorki to: Magdalena Marcholewska, Ewelina Dułak, Grażyna Brzeska i Ewelina Karczewska-Luhm, które razem ze społecznością Gminy Sulęczyno, rodziną, przyjaciółmi i znajomymi Czesława chcą upamiętnić jego działania i wzbogacić kalendarz imprez w miejscowości Mściszewice o wydarzenie jednoczące artystów, mieszkańców, miłośników swojskiego jadła, muzyki i tańców.
O CZESIU SŁÓW KILKA
Chcemy przypomnieć o kaszubskim rzeźbiarzu, który zarażał ludzi wokół pogodą ducha, siłą w pokonywania barier i odwagą w spełnianiu marzeń. Niedługo na profilu pojawią się wydarzenia, w których wspólnie będziemy tworzyć mapę pamięci Czesia oraz artystyczny płot :) W najbliższym czasie podamy szczegóły akcji.
WSTĘPNY PROGRAM WYDARZENIA
Podczas Wiejskiej Kuźni Pamięci Czesława Birra chcemy zorganizować:
– wystawę zdjęć kaszubskiego rzeźbiarza;
– pokaz mapy obrazującej miejsca, gdzie trafiły rzeźby Czesława;
– wspólne sadzenie drzewka – lipy, w której tak kochał rzeźbić;
– pokaz filmu wspomnieniowego o Czesławie Birrze – realizacja Fundacja Aby Chciało się Chcieć;
– pokaz animacji poklatkowej – realizacja „Re@nimatorki Kultury” ;
– stworzymy z ręcznie malowanych sztachet malowniczy płot do „ Domu Rzeźbiarza” (Akcja już niedługo pojawi się na profilu);
zabawa przy ognisku jak to drzewiej bywało – zapraszamy lokalnych muzykantów do wspólnego grania i serca otwarte na śpiewy i tańce!
DOŁĄCZ DO NAS!
Znaliście Czesława Birra? Może tylko o nim słyszeliście? Jeśli nie, to czas to zmienić!;) Zapraszamy Was do włączenia się w nasze działania. Wkrótce więcej szczegółów.

Rekrutacja do projektu
Kwestionariusz rekrutacyjny
Zgłoszenia do projektu przyjmujemy do 30.08.2019
Regulamin rekrutacji

Aktualności

Ruszamy z programem!
Ruszamy z programem! Trenerzy Wiejskich Kuźni Pamięci spotkali się 3 czerwca 2019 r. by omówić wszystkie szczegóły programu i przygotować harmonogram zjazdów. Efektem pracy jest ciekawa oferta warsztatów dla